Došao je i taj dan! Danas je svečano otvorena garaža u Dobrilinoj ulici u Splitu. Dovršena je krajem travnja ove godine, ali čekalo se da prođe tehnički pregled. Sada je i to gotovo i garaža je od danas dostupna građanima za korištenje. Na ukupno tri etaže nalazi se 400-tinjak parkirnih mjesta.
"Zaista sam ponosna i sretna što se završio ovako važan projekt za naš kotar. Ovo je dokaz kako rad u kotarskom vijeću zaista ima smisla i kako je važna spona između građana i gradske uprave. Inicijativa za ovu garažu je krenula upravo od kotarskog vijeća i sada stojimo u garaži koja ima 419 parkirališnih mjesta i koja će sasvim sigurno olakšati i poboljšati kvalitetu stanovanja na ovom području. Split 3 je praktički drugi centar Splita kojem svakodnevno gravitira velik broj ljudi, što zbog blizine sveučilišnog kampusa, što zbog neposredne blizine bolnica, ali i svih ostalih sadržaja koje ovaj kotar nudi.
Smatram da je jedna ovakva garaža bila zaista potrebna. Ova garaža će također poboljšati kvalitetu stanovanja, ali i dignuti vrijednost ovog područja. Tu je i dodatni sadržaj garaže, multifunkcionalno igralište koje će biti na raspolaganje i veselje svih stanovnika ovog kotara. Čekali smo malo duže nego je bilo predviđeno, ali mislimo da se isplatilo i da građani imaju razloga biti zadovoljni. Ovim putem bih zavalila građanima, odnosno stanovnicima Dobriline i susjednih ulica, na strpljenju, zahvalila bih Split Parkingu kao investitoru na odlično odrađenom poslu, svojim kolegama kotarskim vijećnicima na ovoj inicijativi i ustrajnosti te prijašnjoj i sadašnjoj gradskoj vlasti koja je ovaj projekt prepoznala i podržala do samog kraja", kazala je ovom prilikom Ivana Zelić, predsjednica Vijeća kotara Split 3.
Svoju sreću zbog završetka projekta nije krio ni splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
"Drago mi je da danas otvaramo drugu podzemnu javnu garažu otkad je Split u Hrvatskoj. Prva je bila na Lokvama prošle godine, a ovo je druga. Ovo je javna garaža sa malo više od 400-tinjak mjesta, jedan dio je za osobe s invaliditetom. Ono što je vrlo važno je da je ovo garaža koju je financirao Split Parking, a košta oko 4.1 milijun eura. Ono što je najvažnije je da građanima pošaljemo poruku da ćemo kroz gradnju ove, ali i ostalih garaža, aute maknuti sa ulica na regularna parking mjesta i na taj način osloboditi prostor za pješake, za bicikliste, za roditelje s kolicima, za osobe s invaliditetom, za zelenilo. Nakon toga, u krugu ove garaže, ali i ostalih garaža, niti jedno auto neće biti ilegalno parkirano nego će svi biti na svojim parking mjestima. Na taj način ćemo poboljšati kvalitetu života naših građana. Ovu garažu smo završili i čestitam svima koji su bili uključeni u ovaj projekt. Trajalo je malo duže nego što smo mislili zbog tehničkih poteškoća. U ovom trenutku radi se velika garaža na Žnjanu, gradi se garaža na Trsteniku, u Papandopulovoj ulici, uskoro će krenuti javna nabava za garažu u Vrančićevoj ulici, za garažu u Perivoju Ane Roje. Svakih nekoliko dana prezentiramo idejne projekte i rješenja za cijeli niz garaža kojih će biti više od 30 kroz sljedećih nekoliko godina", kaže Puljak.
Osvrnuo se na činjenicu da se stanari Kukuljevićeve ulice u Splitu spremaju na prosvjed zbog građenja garaže u svom kotaru.
"Danas idemo u kotar objasniti kakvi su planovi. Stanari se bune, a nitko od njih nije vidio kako projekt izgleda, to je malo čudno. Mi ćemo stanarima objasniti kakvi su naši planovi. Naši planovi su da sagradimo veliki komunalni centar u Perivoju Ane Roje, a isto tako da rekonstruiramo Kukuljevićevu ulicu, da sagradimo garaže koje imaju zanimljiv stil, to su poluotvorene garaže.
Tamo je veliki problem parkiranja, ima jako puno ilegalno parkiranih automobila, što toleriramo dok ne ugrožavaju sigurnost u prometu. Siguran sam da će se građani, kad vide projekt, s tim usuglasiti i da će se tako riješiti problem parkiranja. U konačnici, ako građani to ne žele, mi nećemo investirati u garažu, ali moramo riješiti problem parkiranja u tom dijelu grada. Građani oko svakog projekta koji radimo budu podozrivi u početku, dok ne znaju sve informacije, a kad im se pokažu informacije i kada se projekt završi onda budu jako zadovoljni", pojašnjava Puljak.
Prvi čovjek Split Parkinga Davor Matošić zahvalio se svima koji su radili na ovom projektu, kao i kotaru, Gradu Splitu, ali i samim stanarima na strpljenju.
"Prije je na ovom prostoru moglo biti 160-170 automobila. Imamo 300-tinjak novih parkirnih mjesta. Uz samu garažu, otvaramo multifunkcionalni sportski teren koji će biti u javnoj upotrebi. Garaža će biti u testnoj upotrebi, dakle imat će slobodan ulaz i izlaz do 1. kolovoza, nakon toga ide u redoviti režim. Pretplatnici kojih je trenutno oko 340 će ulaziti sukladno vrsti pretplate koju imaju. Postoje tri načina pretplate. Svi stanari koji su unutar 300 metara radijusa imaju pravo na povlaštenu stanarsku pretplatu koja iznosi 11.95 eura, oni koji ne spadaju u taj radijus mogu kupiti građansku pretplatu koja košta 15.93 eura i imamo gospodarsku pretplatu koja iznosi 21.24 eura. Što se tiče privremenih parkirališnih rješenja koja smo nudili stanarima, ona će do 1. kolovoza vrijediti, nakon toga će se ukinuti, kada prijeđemo na režim naplate", kaže direktor Split Parkinga.

Matošić je pojasnio razloge kašnjenja. Prvi uzrok bilo je dugo kišno razdoblje, a zatim se sve zakompliciralo zbog izmještanja tri visokonaponska kabela.
Inače, garažu mogu koristiti i građani koji nemaju pretplatu, u tom slučaju naplaćuje se kao i na bilo kojem parkiralištu treće zone - 80 centi po satu.