Tijekom proteklog vikenda, Komiža je bila domaćin emotivne manifestacije “Rojena valo”, posvećene pjesniku Jakši Fiamengu, jednom od najprepoznatljivijih glasova dalmatinske lirike. Dvodnevni program, održan u sklopu tradicionalne Fjere, okupio je pripovjedače, glazbenike i ljubitelje pjesnikove ostavštine, slaveći riječ, more i uspomenu.
Večer otvaranja, u petak, donijela je posebno izdanje poznatog festivala Pričigin – ovaj put na otocima. Na prepunom Trgu Gospe od sedam žalosti, šestero vrsnih pripovjedača – Anela Borčić, Marijo Glavaš, Srećko Jurišić, Aleksandra Kardum, Marinko Koščec i Tanja Mravak – izvelo je dojmljive autorske priče inspirirane morem i Fiamengovim duhom. Publika je uživala u živahnoj i toploj atmosferi pod vodstvom Patricije Horvat.
Subotnji program započeo je ujutro polaganjem vijenca na Fiamengov grob na gradskom groblju, a kulminirao svečanim otkrivanjem spomen-ploče na njegovoj rodnoj kući, na kantunu Starčevićeve i Potoka. Prigodni govor tom je prilikom održao akademik Joško Božanić, pjesnikov prijatelj i susjed, čije su riječi bile prožete sjećanjima, toplinom i poštovanjem.
Središnji događaj večeri bio je poetsko-glazbeni hommage na Trgu Gospe od sedam žalosti, u režiji Herci Ganze. Emotivni ton večeri postavila je ženska klapa Kanela iz Blata na Korčuli, a zatim je uslijedila projekcija dokumentarnog filma Matka Petrića o Fiamengu. Film je kroz arhivske snimke i svjedočanstva oživio pjesnikovu unutarnju snagu i senzibilitet.
Vrhunac večeri bila je glazbena posveta Meri Cetinić i njezinih prijatelja. Nakon Olivera Dragojevića, upravo je ona otpjevala najviše pjesama s Fiamengovim stihovima. Njezina izvedba bila je snažna i iskrena, a publika je pjevala uglas – s osmijehom i suzama.
Manifestacija “Rojena valo”, u organizaciji Turističke zajednice Grada Komiže, još je jednom potvrdila koliko Jakša Fiamengo i dalje živi – u pjesmama, pričama, ulicama i srcima otočana. Bila je to večer u kojoj se slavila riječ, uspomena i more – sve ono što je činilo Fiamengov svijet.