Jedna od glavnih smjernica programa Stranke s Imenom i Prezimenom je smanjenje broja jedinica lokalne samouprave, uz ukidanje županija umjesto kojih bi nastale regije. U Republici Hrvatskoj ustrojeno je ukupno 555 jedinica lokalne samouprave, i to 428 općina i 127 gradova te 20 jedinica područne (regionalne) samouprave, odnosno županija.
POVEZANI SADRŽAJ:
- “Posljednji je trenutak za ukidanje ‘centara za gospodarenje stranačkim uhljebima’, Dalmacija je jedna regija”
- INTERVJU Ante Pranić: “Ako ljudi žele promjene, birat će promjene. Ako žele ovakvo stanje, birat će HDZ ili SDP”
- VELIKA ANKETA – DALMACIJA DANAS: Tko su budući saborski zastupnici iz Dalmacije, kome biste dali svoj glas?
Nakon što je Stranka s Imenom i Prezimenom krajem svibnja na konferenciji za medije u Splitu predstavila svoj program koji uključuje ukidanje županija, danas su se okupili na Matejuški gdje su ukazali na problematiku nadležnosti na pomorskom dobru.
Matejuška: Stranka s Imenom i Prezimenom o granicama pomorskog dobra
Posted by DalmacijaDanas on Saturday, June 6, 2020
Prvi se medijima obratio Ante Pranić, gradonačelnik Vrgorca.
- Za 30 dana HDZ više neće upravljati državno, niti će RESTART koalicija restartirati zemlju na stare postavke. Potrebne su nam apsolutne promjene u samim procesima upravljanja Hrvatskom. Želimo novi preustroj države u svakom segmentu, a temelj je teritorijalni preustroj države.
Na prošloj presici smo aludirali na ukidanje županija i stvaranje regija. Hrvatska više nema mogućnosti biti ispreplatena paukovom mrežom županija. Konkretno, četiri naše južne županije potrebno je transformirati u regiju Dalmaciju. Brojne nadležnosti županija treba prepustiti velikim gradovima.
Kao što vjetar s Dinare puni stranačke džepove na vjetroelektranama, tako se na pomorskom dobru pune džepovi mnogih stranačkih poslušnika. Pomorsko dobro koje se sada nalazi pod raznim ingerencijama - od županija do općina i gradova, a to sada stvara plaftormu gdje se ne zna gdje je čija odgovornost i tako u Splitu na mulu na Matejuški imamo pola nadležnost grada pola županije. Po našem modelu teritorijalnog preustroja sve ono što je u pomorskom dobru pod ingerencijom županija prelazi pod upravljanje velikim gradovima - kazao je Pranić.
Rajčić: Gradovima i općinama autonomno upravljanje svojim pomorskim dobrom
Županijska vijećnica Natalija Rajčić kazala je da ukidanjem nadležnosti i ovlasti županija Stranka s Imenom i Prezimenom namjerava prebaciti na regije i jedinice lokalne samouprave.
- Ono o čemu danas županije odlučuju je u biti izvanredno upravljanje, a to je sanacija izvan luka. Mišljenja smo da to treba biti u ovlasti regija. Po sadašnjem stanju koncesijska odobrenja donose općine i gradovi, a koncesije odobravaju Županijske skupštine. Mišljenja smo da bi gradovi i općine trebali odlučivati o pomorskom dobru na svom području.
Sjetimo se što se dogodilo s koncesijom na Bolu. Koncesionar je bio privatni poduzetnik, županija je izdala koncesiju, a nakon toga zbog nezadovoljstva lokalnog stanovništva i udruga koje su urgirale, ministarstvo je donijelo svoje zaključke i na kraju je koncesija poništena. Općina Bol konačno je dobila rješenja da može donositi koncesije na svom području. Zbog svega toga se zalažemo da jedinice lokalne samouprave moraju upravljati svojim pomorskim dobrom - apsolutno i autonomno. Nije to samo financijska samostalnost, nego autonomno upravljanje.
Dragnić: Hrvatska izdvaja 5 milijardi kuna za neprirodne, nerazvojne i neefikasne županije
Bivša splitska gradska vijećnica Daša Dragnić uvodno je kazala da bi moga početi s "ali ni to nije sve..."
- Kada financijski promotrimo aspekte, slika se dodano pooštri. Županije na temelju raznih koncesija godišnje znaju uprihoditi 100 milijuna kuna, samo na plažama preko 50 milijuna kuna. To je velik novac, ali ima i većih. Drugo je pitanje što se događa s tim novcem. Županije nisu dužne namjenski trošiti ili ulagati taj novac. Odjednom nadležnost za održavanje, ulaganja, komunalu ima grad, tada je to nadležnost gradova i općina, ali ne i kada se daje koncesija jer ih tada nitko ništa ne pita.
Da, 100 milijuna je velik iznos, ali što kažete na 5 milijardi, jer upravo toliko Hrvatsku koštaju županije. Što reći na pet milijardi. Očito ih osnivamo da bi ih financirali i to financirali neprirodni, nerazvojni i neefikasni sustav ustroja. Umjesto da taj novac ulažemo u komunalna uređenja, socijalnu skrb, zdravstvo, školstvo, sport, kulturu i druge javne potrebe, mi ih bacamo. Takva uprava ne donosi prave rezultate nego štetu. Pitamo sve političke opcije - jeste li spremni provesti ovakvu promjenu, odmah bez odlaganja ako bi došli na vlast? Obećajte sada biračima. Mi možemo obećati i možemo to provesti - kazala je Dragnić.
Pranić je upitan gdje sa zaposlenicima županija.
- Trenutno realni radni sektor itekako traži radna mjesta. Što se tiče županijskih poslova, prepuštanjem određenih ovlasti regijama, odnosno gradovima, u ovom slučaju Gradu Splitu, u Banovini ima jako puno kvalitetnih ljudi.