U Hrvatskoj je tijekom sezone gripe 2024./2025., zaključno s 9. veljače 2025. godine pristiglo 24498 prijava oboljelih od gripe, pri čemu je u zadnjem tjednu zaprimljeno 5507 prijava.
Prijave oboljelih pristigle su iz svih županija, pri čemu više od 50 posto u zadnjem tjednu čine prijave iz pet županija: Grada Zagreba, Splitsko-dalmatinske, Primorsko-goranske, Zagrebačke i Varaždinske županije. Najveća kumulativna stopa prijava gripe na 100 000 stanovnika bilježi se u Varaždinskoj, Karlovačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.
Tijekom tekuće sezone zaključno sa šestim tjednom zbog gripe i njezinih komplikacija hospitalizirano je ukupno 1157 oboljelih, od kojih 67 na jedinicama intenzivnog liječenja. Uz sezonu gripe uobičajeno se povezuje tzv. višak smrti odnosno povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripe. To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom. Teško je reći koliko stvarno osoba umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse). Tijekom ove sezone do sada je prijavljeno trideset smrtnih ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija.
Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u šestom tjednu je oko 37 posto pozitivnih uzoraka na gripu, pri čemu je u preko 70% uzoraka detektiran virus gripe B. U subtipiziranim uzorcima gripe A prevladava virus gripe A/H1N1pdm09.
Je li kasno za cijepljenje?
Još nije kasno, bili rizična skupina ili ne, cjepivo je besplatno i može se zatražiti kod liječnika obiteljske medicine.
- Potrebno je barem dva tjedna nakon cijepljenja da stvorimo potpunu zaštitu, ali uvijek smo u nadi da ćemo barem djelomično stvoriti zaštitu prije nego što dođemo u kontakt s oboljelim, kaže Ankica Parat Baljkas, spec. epidemiologije, voditeljica Odjela epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo ŠKŽ-a za HRT.
Ako se zaraza ne izbjegne, zlatni je savjet - uzimati dovoljno tekućine i lijekove za snižavanje temperature.