Više od stotinu djelatnika Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu okupilo se danas na Trgu Gaje Bulata ispred zgrade kazališta kako bi poslali apel za očuvanje Opere, istaknuvši njezinu ključnu ulogu u kulturnom životu grada i regije.
Prosvjednici su izrazili zabrinutost zbog nesigurnosti u kojoj se nalazi operni ansambl te su upozorili na moguće posljedice ako se ne osigura stabilno financiranje i adekvatni uvjeti za rad. Prema riječima okupljenih, Opera kao jedna od temeljnih sastavnica HNK-a zaslužuje veću pozornost i podršku kako bi mogla nastaviti s kvalitetnim umjetničkim djelovanjem.
Ivo Lipanović: 39 sam godina radio ovdje i nikad nije bilo ovako
Maestro Ivo Lipanović osvrnuo se na teško stanje u Operi HNK-a Split, zbog čega se stotinu djelatnika, uz podršku kolega s UMAS-a, Glazbene mladeži i drugih okupljenih ispred zgrade nacionalnog kazališta obratilo javnosti. Od intendanta Vicka Bilandžića traže promptno djelovanje.
"U dva sam navrata bio ravnatelj Opere, znam kako radi u Operi, znam koliko Grad traži izvedbi, u moje vrijeme 35, ako ste bili na 34, već je bio problem. Sad je to puno manje izvedenih izvedbi, nemamo reprize, nisu se iskoristili Simon Boccanegra i Capuleti i Monttechi… Splitski akvarel mora biti na repertoaru, ali moramo shvatiti da to nije opera, kao ni „Čarobna frula“, a trebamo imati i dva-tri simfonijska koncerta. Na Operi se štedi jer ona generira velike izdatke. Sad je kazalište u plusu – znači – nema Opere! Ali publika nije u plusu", kazao je Lipanović.
Predstavnica radnika u Kazališnom vijeću Dajana Stolić Bohnert dala je izjavu povodom masovnog okupljanja nezadovoljnih djelatnika Opere splitskog HNK-a koji traže hitno očitovanje i poteze intendanta i Grada. Prvo je istaknula što radnici zatijevaju od Bilandžića.
"Tražimo strateški plan, plan zapošljavanja, plan programa. Dugi niz godina gubimo djelatnike, stalno se angažiranju vanjski suradnici, to ne smije biti konstanta jer se vanjski mijenjaju i nužno se ruši kvaliteta, a reprize ovise o njihovoj dostupnosti", rekla je.
"Mi imamo samo četiri solista, Zagreb ih ima 26"
"Okidač za naš izlazak na ulicu je što se već pola mandata intendanta ne rješava ništa, trebalo smo poslati nadzor da bi on uopće napravi pravilnik u zakonskom smislu, a sad izjavljuje da nikad nije bilo većeg broja opernih izvedbi. Mi se gledamo i pitamo – jesmo li mi prespavali te operne izvedbe o kojima intendant govori?! Od početka sezone imali smo samo jednu kratku operu koja traje sat 1:15 minuta, koja se obično radi s još jednom jednočinkom ili kraćom operom da bi ljudi dobili pravo operno iskustvo za koje plaćaju karte, a drugo su bile reprize, doslovno studentska „Čarobna frula“. Intendant bi bio najsretniji da ne mora raditi po zakonu i da nema nikakve suradnike, njemu očito svi smetaju, on bi to najradije preuzeo sam. On se drži kao da vodi privatni teatar, a mi iz Kazališnog vijeća moramo ga tjerati da radi po zakonu. Natječaj je propao jer nitko nije otvorio koverte u zakonskom roku – on se čudi što uopće postoji zakonski rok", naglasila je te je zaključila.
"Mi imamo samo četiri solista, Zagreb ih ima 26! I više nemamo nacionalnog prvaka – imali smo Čikeša, ali je otišao jer nije imao program u kojem je mogao sudjelovati. Gradonačelnik se nije odazvao na naše molbe, njemu na dušu. Jučer smo Gradu poslali poziv, prema tome, morali su znati. Ili šute, ili odgovaraju samo na vaša pitanja. Sad ćemo čekati reakcije pa ćemo vidjeti što ćemo se moći dogovoriti, a ako zatreba, sindikat može poduzeti i žešće korake", zaključila je.