Gradovi i općine imaju još nekoliko tjedana da donesu odluku o visini poreza na nekretnine i paušalnog poreza za kratkoročni najam.
O porezu na nekretnine razgovarala je u Dnevniku HRT-a Zrinka Grancarić s gradonačelnicima Šibenika i Makarske. Zoran Paunović, gradonačelnik Makarske (SDP) je kazao kako se 1700 stanova u Makarskoj uopće ne koristi.
- Mislim da ovaj porez na nekretnine neće dovesti do aktivacije tih stanova zato što je on nizak. Mi imamo porez od 5 eura po kvadratu. Na stan od 100 kvadrata je to godišnje 500 eura, naglasio je.
Željko Burić, gradonačelnik Šibenika (HDZ) smatra kako porez neće promijeniti ništa na području nekretnina.
- Broj nekretnina koje služe za turistički najam i dalje raste, naglasio je.
Paunović je kazao kako se očekivalo da će porez na nekretnine za onih 1700 stanova koji su sada prazni sada biti na tržištu i dostupniji mladim ljudima koji traže dugoročni najam u Makarskoj.
- To se očito neće dogoditi i meni je žao što je propuštena prilika, kazao je.
Burić smatra kako se mora mijenjati turistička ponuda.
- Činjenica je da apartmanski vid turizma koji forsiramo, neće doprinijeti produženju sezone. Trebamo imati veću ponudu luksuznih hotelskih smještaja. Činjenica je da Hrvatska ima 9 posto luksuznog hotelskog smještaja za razliku od konkurentskih mediteranskih zemalja čiji postoci idu i do 45 posto, naglasio je.
Dodaje kako moramo produžiti sezonu na pred i post sezonu.
- Ako to ne učinimo vrh sezone će biti ta koja tjera goste slabije platežne moći ka apartmanskom smještaju. Dok oni imaju ekonomski interes, dotle će apartmanizacija bujati, rekao je Burić.
Paunović govori kako je Makarska pokrenula zaokret prema održivim oblicima turizma.
- Usmjerili smo se prema sportskom turizmu, zdravstvenom turizmu te turizmu prirodnih ljepota, kazao je.
Na pitanje je li turizam otežava život građanima Makarske, Paunović je rekao kako je to točno.
- Potrebno je reći STOP i prema strateškim dokumentima se opredijelit prema održivim oblicima, naglasio je.
Šibenik je na 150 eura po krevetu, Burić je najavio da neće dizati paušale.
- Isti omjeri su ostali. Nismo dirali ništa, nego smo smanjili porez na potrošnju s 3 na 2 posto, a iduće će godine on biti ukinut, rekao je.
Dodaje kako je prvi puta u povijesti samostalne Hrvatske, proračun u suficitu 6-7 milijuna eura, što je , kako kaže, donijelo stabilnost.
Paunović je kazao kako će zbog novih poreza Makarska izgubiti 20 posto prihoda.
Porezi na nekretnine u Hrvatskoj: Tko ih diže, tko ih ne uvodi?
Neki gradovi poput Zagreba i Varaždina odluke o porezu na nekretnine neće donositi pa će se na njih automatski primjenjivati visina poreza koja je zakonom predviđena.
S druge strane, Split i Pula zadržavaju ista porezna opterećenja, Osijek se odlučio za najniži iznos poreza na nekretnine - 60 centi po četvornom metru, dok će Umag imati najviši - 8 eura.
U glavnom gradu Hrvatske do sada se porez na kuće za odmor naplaćivao pet eura po četvornome metru. Od ove godine zamijenit će ga porez na nekretnine. Odluku o njegovoj visini donosi grad.
- S koalicijskim partnerima smo se dogovorili da ne donosimo posebnu odluku, što znači da će stupiti onih zakonskih, neka sredina, od pet eura po kvadratu, kazao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba.
No zato se zna da će paušalni porez za najam iznositi 200 eura po krevetu kao i dosad.
- Mi smo ga stavili već i prije na maksimalni iznos 200 eura po prethodnom zakonu, tako da za sad tu neće biti promjena nešto malo to možemo i dići prema novom zakonskom maksimumu i cijeli grad je jedna zona, naglasio je gradonačelnik Zagreba.
Varaždin neće uvoditi porez na nekretnine
Varaždin dosad nije imao porez na kuće za odmor i neće donijeti odluku o visini poreza na nekretnine za ovu godinu. U tom slučaju prema Zakonu on će automatski iznositi 60 centi po četvornome metru.
- Mi nemamo apsolutno nikakvih parametara. Ovo je uvedeno „s zbrda s dola”, iz tog razloga grad Varaždin uopće neće donositi odluku o uvođenju poreza na nekretnine. Dakle, uvest će vam ga građani Varaždina, uvest će vam ga Vlada, rekao je Neven Bosilj, gradonačelnik Varaždina.
No zato već dvije godine u Varaždinu paušalni porez za najam po krevetu iznosi 150 eura.
- Mi smo dobili prošle godine samo 28 tisuća 500 eura od tog poreza koji je visok zato što tjeramo i stimuliramo naše građane da iznajmljuju dugoročno. Upravo ovo što sada Vlada želi, i iz dugoročnog najma je grad Varaždin prošle godine dobio 1,2 milijuna eura, naglasio je Bosilj.
U Splitu porez na nekratnine dva eura
U Splitu porezi se neće mijenjati pa će porez za nekretnine biti dva eura.
- Želimo ih zadržati na jednoj razini na kojoj je našim građanima to najmanji mogući pritisak, a s druge strane da nam omogući prihode kojima ćemo onda rješavat probleme koji se pojave zbog velikog broja turista. Što se tiče paušala na krevete, to smo korigirali minimalno da se uskladimo s novim zakonom jer taj novi zakon ima minimalan iznos od 100 eura po krevetu, kazao je Ivica Puljak, gradonačelnik Splita.
U Istri gradovi odlučili
U turistički najrazvijenijoj regiji, Istri, gradovi Pula i Umag već su odlučili.
- Ostaje paušal 100 eura kao što je bio, ostaje porezi za kuće na odmor 5 eura, tu nismo ništa mijenjali. Širi je malo obuhvat svega, ali ništa se ljudima nije mijenjalo. Zasad je tome tako, vidjet ćemo kako će se razvijati godina i sezona, rekao je Filip Zoričić, gradonačelnik Pule.
DESS Javno savjetovanje Grad Umag:
"Porez na nekretnine na području Grada Umaga plaća se u visini od 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine. Visina paušalnog poreza po krevetu utvrđuje se u iznosu od 100,00 eura".
Na istoku zemlje porez na nekretnine minimalan
Na istoku zemlje u Osijeku porez na nekretnine bit će minimalan, 60 centi po kvadratu dok će paušalni iznos rasti u skladu s indeksom turističke razvijenosti.
- Za područje grada Osijeka 50 eura po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici, a za ostala naselja na području grada Osijeka 30 eura znači dolazi po 10 eura povećanje i za grad Osijek, odnosno za ostala naselja, naglasila je Ivana Lišić Lončarić, pročelnica Upravnog odjela za financije i fondove EU-a grada Osijeka.
Gradovi i općine odluke o visini poreza moraju donijeti do kraja veljače.