U nešto manje od devet mjeseci izrađen je i usvojen Socijalni plan Splitsko-dalmatinske županije, a danas je u konferencijskoj dvorani SPINIT inkubatora održana završna konferencija cijelog projekta.
Cilj izrade socijalnog plana je pružiti strateški okvir koji omogućuje koordinirano i usmjereno djelovanje u odgovoru na socijalne rizike i potrebe stanovništva.
Socijalni plan će omogućiti sustavno planiranje, razvoj i unapređenje socijalnih usluga prilagođenih specifičnim potrebama lokalne zajednice, uz osiguravanje jednakog pristupa i kvalitete usluga za sve skupine građana, posebno najranjivije. Sukladno Zakonu socijalni plan obuhvaća analizu kapaciteta, dostupnost pružatelja socijalnih usluga, analizu potreba i specifične ciljeve razvoja institucionalnih i izvaninstitucionalnih socijalnih usluga, s posebnim naglaskom za skupine u većem riziku od socijalne isključenosti.
Konferenciji su prisustvovali različiti dionici sustava socijalne skrbi u Splitsko-dalmatinskoj županiji – oko osamdeset predstavnika ustanova, udruga i različitih organizacija koje pružaju socijalne usluge, predstavnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Obiteljskog centra, predstavnici jedinica lokalne samouprave, odnosno niz organizacija čije je područje rada socijalna djelatnost koji će biti uključeni u izradu socijalnog plana kako bi se što kvalitetnije prikupili podaci, procijenile potrebe i donijeli realni ciljevi za sljedeće trogodišnje razdoblje.
Dožupan Ante Čogelja naglasio je kako je donošenje Socijalnog plana zakonska obaveza.
-Plan je i podloga iz kojeg ćemo danas-sutra izvlačiti europska sredstva i planirati nove velike infrastrukturne projekte ali i kadrovske projekte u našoj županiji. Svjesni smo činjenice da nažalost prostora nedostaje – Splitsko-dalmatinska županija po socijalnim pitanjima dosta radi, radimo na centru u Dugopolju, radimo na razvoju novih staračkih domova, radimo na prostorima socijalnog huba za naše udruge, puno je potreba za prostorom…
Međutim, prostori po meni nisu glavna tema to su kadrovska pitanja. Veseli nas suradnja sa Sveučilištem u Splitu, sa svim jedinicama lokalne samouprave i sa što bržim dovođenjem Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta. Svi smo svjesni činjenice da nema socijalnih pedagoga, logopeda, psihologa, u našim školama, vrtićima i mislim da je to ključni problem. Ljudi su uvijek u centru naših politika i mislim da ćemo se i nadalje baviti ljudima i raditi po tom pitanju… - smatra Čogelja.
Značaj ovog dokumenta (novčana vrijednost projekt je nešto iznad 80 tisuća eura, 90 posto financirana sredstvima EU) odmah je naglasio i Dado Lelas iz Udruge Most.
-Izuzetno važan dokument u čiju izradu smo uključeni od starta. Znamo da je ovaj dokument, osim što će donijeti osnovne strateške ciljeve za područje županije, jedan od uvjeta za raspisivanje natječaja za sredstva iz europskih fondova tako da je izrada Plana od važnosti ne samo za udrugu Most nego za sve organizacije civilnog društva koje pružaju socijalne usluge da se uključe i da sudjeluju u njemu i da napokon kažemo što nas tišti na terenu.
A tišti nas puno toga, od velikog broja korisnika, sve manje organizacija koje pružaju socijalne usluge kada govorimo o udrugama, vrlo mali broj socijalnih usluga u ruralnim sredinama jer je Split nekako možda i pokriven, ali manje sredine nemaju razvijene socijalne usluge. To su goruće teme, ali smatram da je ovo dobar temelj da se nešto napravi.
Slično razmišlja i Jelena Burazin, ravnateljica Maestrala.
-Maestral već dugo pruža usluge u našoj županiji, a ovim Planom smo razmotrili što bi još trebalo našoj djeci, našim mladima, obiteljima u cijeloj županiji.
Izrađujući Plan smo svakako uzeli u obzir djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi i planiramo širiti usluge i poludnevnog boravka, psihosocijalne podrške obiteljima u najudaljenijim krajevima naše županije, vjerujemo da će nam ovaj Plan pomoći.