Splitska tvrtka Dolis, koncesionar plaže Kašjuni, oglasila se javnim priopćenjem u kojem iznosi niz optužbi i pritužbi, navodeći da su bili "svjesno i maliciozno korišteni kao sredstvo političkog obračuna" tijekom nedavne kampanje za gradonačelnika Splita. Iz tvrtke ističu kako su se našli u središtu političkih prepucavanja, protivno vlastitoj volji.
"Tijekom izrazito negativne kampanje za gradonačelnika Splita, naša je tvrtka, protivno vlastitoj volji, ponovno dovedena u središte političkog obračuna. Neutemeljene optužbe, potpuno nestručne konstrukcije bivših političkih aktivista i niz administrativno proizvedenih prijepora, korišteni su kako bi se destabiliziralo naše poslovanje i narušio naš ugled," stoji u priopćenju.
Iz Dolisa objašnjavaju da su, unatoč kontinuiranom izlaganju političkim i institucionalnim pritiscima, odlučili ostati suzdržani i ne sudjelovati u političkoj utakmici, kako ne bi bili pogrešno interpretirani.
Tvrtka se osvrnula i na različita tumačenja nadzornih i zakonodavnih tijela, koja su dovodila u pitanje elemente objekta na Kašjunima, poput drvene ograde oko javnog zahoda ili priručnog prostora za čuvanje pića. Iz Dolisa ističu kako su za navedene elemente imali Rješenje o tipskom projektu Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te kako su ti elementi propisani Pravilnikom Ministarstva turizma kao obvezni dio 'beach barova'. Unatoč tome, elemente su uklonili kako bi izbjegli daljnju eskalaciju.
"Naš koncesijski ugovor iz 2015. nikada nije usklađen s pravilnikom iz 2013., što je stvorilo pravni vakuum u kojem se zakonski propisani standardi paušalno tumače kao bespravna gradnja," navode iz Dolisa, dodajući kako je sada jasno da su navedene tehničke interpretacije, iako lako rješive u institucionalnom dijalogu, svjesno i maliciozno korištene kao sredstvo političkog obračuna.
Iz tvrtke naglašavaju da uredno posluju, održavaju plažu, osiguravaju besplatne tuševe za građane i ne koriste puni kapacitet ležaljki, te su poslužili kao "kulisa za jeftine političke optužbe i pokušaj zadržavanja vlasti."
Dolis se osvrnuo i na špekulacije o političkim vezama s davateljem koncesije, ironično, istim onim koji je nakon vlastite proceduralne greške pokušao provesti deložaciju. Zakonitost koncesije, kako navode, morali su dokazivati na Ustavnom sudu RH, a presudu u njihovu korist potpisala je sutkinja koja dolazi iz političke opcije oprečne onoj s kojom ih se pokušava vezati.
Iz tvrtke također naglašavaju kako im je koncesija dodijeljena još 2015. godine, ali su u stvarni posjed uvedeni tek godinu dana kasnije, unatoč čemu su uredno platili punu koncesijsku naknadu.
Dolis ističe kako su kontinuirano apelirali na sva javna tijela, posebno Grad Split, zbog niza problema koji izravno ugrožavaju sigurnost i funkcionalnost prostora na Kašjunima: od autobusne stanice postavljene na prometno neodrživoj lokaciji, nedostatnog broja autobusnih linija, neorganiziranog taxi stajališta, prometnog kolapsa, nemogućnosti prolaska žurnih službi, zapuštenih zelenih površina koje predstavljaju rizik od požara, do lošeg održavanja pokosa i infrastrukturnih elemenata koji prijete urušavanjem.
"Unatoč svemu, svim javnim tijelima i dalje ostajemo na raspolaganju za zajedničko rješavanje svih otvorenih pitanja, uz pretpostavku dijaloga koji se temelji na zakonima, činjenicama i međusobnom poštovanju," zaključuje se u priopćenju tvrtke Dolis.