Jutros je u Županijskom tehnološkom hubu Digitalna Dalmacija održana panel diskusija “e-Umirovljenik: Jačanje digitalnih vještina starijih osoba za aktivno i sigurno sudjelovanje u suvremenom društvu”. Panel diskusija dio je najavljenog županijskog projekta e-Umirovljenik, usmjerenog na osnaživanje starijih osoba kroz digitalnu edukaciju i uključivanje u suvremene tehnološke trendove. Riječ je o besplatnim edukacijama digitalnih vještina za umirovljenike koje će započeti u ožujku ove godine, a projekt će se provoditi u Splitu, Sinju i Imotskom.
Panel diskusiji prisustvovali su predstavnici obrazovnih institucija, udruga i domova za starije osobe.
"Kakva bi ovo bila Digitalna Dalmacija bez naših osoba starije dobi, da ih ne uključimo u tu priču? Kako smo kroz proteklih osam godina izašli u susret i omogućili digitalnu edukaciju svim našim sugrađanima - od osnovne do srednje škole, studentima, poduzetnicima - zaokružujemo cijelu priču sa digitalnom edukacijom građana starije dobi", rekao je Damir Brčić, voditelj projekta Digitalna Dalmacija.
Program je izrađen u suradnji s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom, a edukaciju će umirovljenicima pružiti djelatnici Digitalne Dalmacije u kombinaciji s edukatorima iz EDIT CodeSchool, kao i kolege s PMF-a.
"Oni su jedna kategorija kojima je zaista potrebna ova tehnologija, i zbog možda slabije pokretnosti ili zbog udaljene lokacije. Istovremeno ćemo imati edukacije u Imotskome, Sinju i Splitu. To su građani kojima su inače teže dostupne neke usluge i ovaj naš tečaj će odgovoriti na te potrebe: da se uključe u društvo kroz digitalne tehnologije, da nauče koristiti opremu pametne tehnologije, tablete, računala, da nauče kako slikati, koristiti e-mail ili druge komunikacijske društvene mreže i tako biti u kontaktu sa svojim bližnjima i koristiti napredne usluge koje postoje. Tako bi poboljšali kvalitetu života građanima starije dobi", dodao je Brčić.
Bit će dvije razine edukacije: osnovna za one koji se teže služe, kao i napredan program za one koji se bolje sliže tehnologijom, a gdje će učiti osnove eGrađana, Internet bankarstva, i svega ostaloga što je danas svakodnevica za mnoge građane. Sredinom veljače slijede prijave koje će biti moguće putem fizičkih obrazaca dostupnim u Županijskom tehnološkom hubu, Županiji i udrugama umirovljenika, ali naravno i putem web stranice.
Krajem rujna otvoren je Županijski tehnološki hub, a Brčić je zadovoljan njegovim radom.
"Prezadovoljni smo. U prizemlju smo krenuli s prostorom za coworking koji je svaki dan pun i imamo preko 250 prijavljenih članova coworkinga i svaki dan 10 do 15 mladih freelancera koristi taj prostor, radi za klijente koji su često van Hrvatske, razmjenjuju iskustva, znanje, surađuju... Ovo je mjesto susreta tehnološke zajednice", kazao je Brčić.
Od petka će osam start-upova koristiti prostorije Županijskog tehnološkog huba sljedećih godinu dana, a nastavljat će se digitalne edukacije.
Od velike važnosti za umirovljenike Splitsko-dalmatinske županije
Panel je otvorio župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban.
"Svi smo svjedoci da danas bez suvremenih tehnoloških sredstava i novih tehnologija se teško može funkcionirati, a pogotovo starije osobe koje kroz svoj život nisu navikle baratati novim tehnologijama. Mi ćemo unutar Splitsko-dalmatinske županije, bolje rečeno Digitalne Dalmacije, provesti edukaciju na više razina jer imate i starijih osoba koji već osnove imaju i znaju, a ono što im je važno je voditi brigu o sigurnosti", kazao je župan Boban.
"Ovdje je jako važna uloga predsjednika određenih umirovljeničkih udruga, ali i udruga za cjeloživotno učenje, posebno iz Splitsko-dalmatinske županije. Ističem njihovu važnost jer oni moraju animirati te ljude da dođu na predavanja, koja su besplatna, da nauče osnove ili neki veći stupanj korištenja tehnoloških sredstava, da nam budu partner u ovom projektu i nadam se da će imati veliki odjek, tim više što ima veliki broj umirovljenika kojima će uz učenje dobro doći i druženje", rekao je župan.
"Ovo je baš hvalevrijedna akcija, pogotovo dio eUmirovljenik. Projekt podržava Ministarstvo, i u njihovo ime sam tu da kažem da imate nasu apsolutnu podršku. Naš je cilj, posebno u ovom mandatu, poboljšati kvalitetu života starijih osoba kojima je teže prilagoditi se novim tehnologijama. Oni žele sudjelovati, žele pažnju, i vjerujem da im to puno znači i da će ovaj projekt imati koristi i da će umirovljenici biti zadovoljni. Ako se projekt pokaže da valja, što vjerujem da hoće, potrudit ću se da se kroz sve županije na ovaj način uključe starije osobe", rekao je Marinko Lukenda, državni tajnik iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Temelj programa je opismeniti starije osobe
"Bit ovog programa je da ne idemo samo s programom u jednom gradu, već gledamo pogoditi ruralna područja. Tu su nam još dva centra važna osim Splita, a to su Imotski i Sinj. Temelj programa je opismeniti starije osobe da mogu biti samostalni u korištenju digitalne tehnologije. U drugoj fazi imat ćemo obuku vještina pod nazivom eGrađani, što je za starije građane zaista složen posao", rekao je Saša Mladenović, koordinator projekta e-Umirovljenik s Prirodoslovnog-matematičkog fakulteta u Splitu.
"Očekujemo veliko zanimanje, jer ne krećemo iznimno ambiciozno, da ćemo nekoga naučiti sve. Krećemo polako, postupno i ljude ćemo podijeliti prema prethodnom predznanju jer je činjenica da imamo ljude koji su okretni u korištenju tehnologija, kao i onih koji se tehnologije boje. Iz tog razloga krećemo od osnova, kako uključiti tablet, nazvati obitelj, napraviti videopoziv, i kako da vam ne uzmu ono malo mirovine što imate ako neprimjereno koristite web preglednik", dodao je.
Panelisti koji su na panelu podijelili svoja iskustva i stručne uvide su: Saša Mladenović - PMF Split, koordinator projekta e-Umirovljenik; Suzana Tomaš - voditeljica Centra za istraživanje i razvoj cjeloživotnog obrazovanja, FFST; Danijela Ćukušić - ravnateljica Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata; Tijana Tešija - voditeljica programa Udruge MI; Pejo Gašparević - novinar, HINA.
Teme panela uključivale su ulogu institucija i organizacija u digitalnoj inkluziji starijih osoba, dosadašnja iskustva sa sličnih projekata, organizaciju edukacija i ključne izazove provedbe te učinke projekta na kvalitetu života i međugeneracijsku povezanost.